کاراکال سرگرمی سرگرمی کارت پستال روز پدر

کاراکال: سرگرمی سرگرمی کارت پستال روز پدر

گت بلاگز اخبار اجتماعی روزنه های امید بازنشستگان سال های 95 به بعد

بخشنامه افزودن سهم اضافه کار به مستمری بازنشستگان که اکنون به علت آینده نگری نشدن این عنوان در برنامه ششم توسعه جهت بازنشستگان سال های 95 به بعد اجرا نمی شود، ب

روزنه های امید بازنشستگان سال های 95 به بعد

روزنه های امید بازنشستگان سال های 95 به بعد

عبارات مهم : برنامه

بخشنامه افزودن سهم اضافه کار به مستمری بازنشستگان که اکنون به علت آینده نگری نشدن این عنوان در برنامه ششم توسعه جهت بازنشستگان سال های 95 به بعد اجرا نمی شود، به تازگی با اظهار نظر محمد باقر نوبخت مدیر شرکت برنامه و بودجه و همچنین عزت الله یوسفیان ملا عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس امیدواری هایی میان کارمندان و ذینفعان این بخشنامه بوجود آورد.

محمود عسکری آزاد 17 تیرماه سال 1393، زمانی که جانشین معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی مدیر جمهوری بود، بخشنامه ای را به دستگاه های اجرایی ابلاغ کرد که براساس آن دیگر حق بیمه از اضافه کار کارکنان مشمول قانون تامین اجتماعی کسر نمی شد. نتیجه این بخشنامه کم کردن 30 تا 40درصدی حقوق دوران بازنشستگی و پاداش سنوات آخر خدمت بیش از یک میلیون کارمند بود.

روزنه های امید بازنشستگان سال های 95 به بعد

اجرا نشدن این بخشنامه جهت بازنشستگان سال های بعد از 95 از همان ابتدا با تصویر العمل کارمندان و ذینفعان آن مواجه شد لیکن با نگاهی هر چند گذرا به روند اجرای این بخشنامه، کاملا تضییع حقوق این دسته از مشمولان در آن دیده می شود.

مساله بسیار راحت هست، چند صد هزار کارمند و بیمه شده است در وقت اشتغال، همه سهم بیمه خود را جهت بهره گیری از پاداش اضافه کار وقت بازنشستگی به بیمه پرداخت کرده اند و به طور طبیعی مثل بازنشستگان سایر سنوات باید از این حق قانونی یعنی دریافت پاداش اضافه کار بهره مند شوند ولی قانون برنامه ششم توسعه کاملا در زمینه اجرا شدن و نشدن آن سکوت کرده و این عنوان کاملا دست شرکت تامین اجتماعی را جهت شانه خالی کردن از اجرای این بخشنامه باز گذاشته است.

این شرکت با استفاده از سکوت برنامه ششم، در برابر پیگیری ذینفعان، توپ را به زمین دولت انداخت و خود را مقید به اجرای برنامه ششم دانست. با اینحال سکوت قانون در این زمینه، به هیچ وجه وظیفه مسئولان ذیربط را در این زمینه کم نمی کند. بلکه موظف هستیم هر جایی که تضییع حقوقی انجام شده است از طریق مبادی قانونی نسبت به استیفای این حق و حقوق افراد اقدام کنیم.اگر باور داریم که حقی از این افراد تضییع شده است هیچ توجیهی جهت شانه خالی کردن از بار این مسئولیت نداریم.

بخشنامه افزودن سهم اضافه کار به مستمری بازنشستگان که اکنون به علت آینده نگری نشدن این عنوان در برنامه ششم توسعه جهت بازنشستگان سال های 95 به بعد اجرا نمی شود، ب

به تازگی محمدباقر نوبخت مدیر شرکت برنامه و بودجه نسبت به برطرف این مسئله اظهاراتی داشته هست. وی با اشاره به بخشنامه افزودن سهم اضافه کار به مستمری بازنشستگان مشمول قانون تامین اجتماعی گفت: در خصوص بازنشسته های بعد از سال 95 متناسب با کسوری که از اضافه کارشان کسر شده است هست، ضریبی محاسبه و به مستمریشان اضافه می شود.

محمدباقر نوبخت در نشست خبری خود با بیان این که جهت مشمولان بیمه تامین اجتماعی که بعد از سال 1395 بازنشسته می شوند بخشنامه جدیدی ابلاغ نمی شود، افزود: جهت این مشمولان بر اساس همان بخشنامه قبلی عمل می شود.

در واقع نوبخت با درایت خاصی نسبت به برطرف این مسئله به اظهارنظر پرداخته هست. در این اظهار نظر قانون برنامه ششم نقض نشده چون قانون یاد شده است در خصوص این بخشنامه سکوت اختیار کرده است بنابراین هنگامی که تضییع حقوقی در میان باشد، می توان از این وقت به برطرف مسئله پرداخت.

روزنه های امید بازنشستگان سال های 95 به بعد

صدور بخشنامه تازه در این خصوص شاید قانون برنامه ششم را با چالش هایی روبرو کند بنابر این با علم به اینکه قانون برنامه ششم اصلا چنین قانون و بخشنامه ای را ملغی اعلام نکرده بنابراین می توان همچنان براساس بخشنامه قبلی عمل کرد که سخنان مدیر شرکت برنامه و بودجه دقیقا به همین جهت است.

نوبخت در حالی این سخنان را بیان کرده که در بودجه 96 نیز هیچ اشاره ای به تامین اعتبار این عنوان نشده است و این عزم دیگر دولت جهت برطرف این مسئله است.

بخشنامه افزودن سهم اضافه کار به مستمری بازنشستگان که اکنون به علت آینده نگری نشدن این عنوان در برنامه ششم توسعه جهت بازنشستگان سال های 95 به بعد اجرا نمی شود، ب

با اینحال جهت برطرف این مسئله همه راه ها بسته نیست لیکن می توان با اصلاح بودجه و متمم در مجلس این مسئله را برطرف کرد.

همزمان یک اظهار نظر دیگر از سوی مجلس شورای اسلامی به عنوان قانونگذار داشته ایم که حکایت از عزم راسخ این قوه جهت برطرف این مسئله است.

روزنه های امید بازنشستگان سال های 95 به بعد

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان این که مشکلی جهت اجرایی کردن بخشنامه افزودن سهم اضافه کار به مستمری بازنشستگان وجود ندارد، گفت: مجلس قطعا جهت اجرایی شدن بخشنامه همکاری خواهد کرد آیا که مساله معیشتی مردم جزو پرسشها اولویت دار مجلس است.

عزت الله یوسفیان ملا در گفت و گو با ایرنا در خصوص بیانات مدیر شرکت برنامه و بودجه مبنی بر اینکه بخشنامه افزودن سهم اضافه کار به مستمری، مشمول بر بازنشستگان سال 95 به بعد هم می شود، در زمینه راهکارهای موجود جهت تحقق این امر اظهار داشت: معمولا بودجه اصلاحیه ای در ماه های آخر سال دارد و قطعا، اینها می توانند در اصلاحیه، این مساله را بیاورند. در جاهایی هم که اینها ایجاد تعهد جهت دولت شود طبق قوانین، ردیف هایی دارند که می توانند آن را جبران کنند؛ یعنی اینکه دستشان بسته نیست و راه حل دارد.

نماینده مردم آمل و لاریجان اضافه کرد: مشکلی نمی بینم و راهکار قانونی اگر واقعا نیاز باشد با اصلاح بودجه، متمم بودجه یا در هزینه های سایر موارد می شود این را جبران کرد.

در وقت حاضر دولت و مجلس عزم خود را جهت برطرف این مسئله جزم کرده اند و تنها شرکت تامین اجتماعی به عنوان متولی این عنوان باید وارد عمل شود. شرکت یاد شده است با هماهنگی دولت و مجلس می تواند به سرعت این مسئله را برطرف کند و با اعلام آمادگی این قوا جهت برطرف این مشکل، کار تامین اجتماعی جهت به آخر رسیدن این عنوان ساده تر شده است است.

انتظار می رود شرکت تامین اجتماعی بدون فوت وقت نسبت به برطرف این مسئله اقدام کند لیکن دستکم چند صد هزار نفر مشمول این عنوان قرار می گیرند. تامین اجتماعی در عنوان همین بخشنامه البته جهت بازنشستگان قبل از سال 96، از سرعت مناسبی جهت اجرای این بخشنامه در سال گذشته و اوایل امسال برخوردار نبوده و در مرحله اجرا هماهنگی بین ستاد شرکت و شعبات وجود نداشته است.

در آن وقت هر چند مسئولان تامین اجتماعی از ابلاغ و صدور این بخشنامه به شعبات خبر می دادند ولی شعبات به عناوین متفاوت از دریافت این بخشنامه و اجرای آن سرباز می زدند. در خصوص عنوان اخیر و بیانات نوبخت و یوسفیان که براساس آن صدور بخشنامه جدیدی نیز در کار نخواهد بود شرکت تامین اجتماعی باید همه موارد را به طور دقیق آینده نگری و شعبات را در مناسب ترین وقت نسبت به اجرای آن ملزم کند.

به نظر می رسد با بیانات نوبخت و یوسفیان، مسئله قانونی جهت اجرای این عنوان وجود ندارد و شرکت تامین اجتماعی به عنوان متولی این مساله از خود وسواس بیشتری بخرج دهد و چنانچه مواردی نسبت به این بیانات دارد، آن را بیان کند.

برای مثال شرکت تامین اجتماعی باید به منظور اجرای هر چه سریعتر این بخشنامه جهت بازنشستگان سال های 95 به بعد، راهکارها و کارها مورد نیاز را به طور دقیق جهت دولت، مجلس و بازنشستگان مشخص کند. یقینا شرکت تامین اجتماعی جهت به ثمر رسیدن این خواسته بازنشستگان و کارکنان مشمول، اگر زیاد از ذینفعان این بخشنامه دغدغه نداشته باشد، کمتر ندارد؛ بنابراین شایسته است در این زمینه با نشانه برطرف مشکل، بطور جدی تری وارد عمل شود.

واژه های کلیدی: برنامه | بودجه 96 | برنامه | بازنشستگان | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz