کاراکال سرگرمی سرگرمی کارت پستال روز پدر

کاراکال: سرگرمی سرگرمی کارت پستال روز پدر

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی آیا بازار مسکن در سال ۹۷ به تحرک در خواهد آمد؟

در شرایطی که بحران در شبکه بانکی ادامه دارد و نوسان ارزی باعث نگرانی عرضه کنندگان بخش مسکن هم شده است هست، زیاد کردن تقاضای خرید مسکن در سال ۹۶ امید کافی جهت خر

آیا بازار مسکن در سال ۹۷ به تحرک در خواهد آمد؟

آیا بازار مسکن در سال ۹۷ به تحرک در خواهد آمد؟

عبارات مهم : بازار

در شرایطی که بحران در شبکه بانکی ادامه دارد و نوسان ارزی باعث نگرانی عرضه کنندگان بخش مسکن هم شده است هست، زیاد کردن تقاضای خرید مسکن در سال ۹۶ امید کافی جهت خروج مسکن از رکود را بوجود نیاورده است.

به گزارش تسنیم، بازار مسکن از سال 91 وارد فاز رکودی شد و حجم معاملات کم کردن محسوسی پیدا کرد. بعد از آن عرضه ملک در بازار کمتر شد و سرمایه گذاری در این بخش به سمت بازارهای دیگر رفت. هر چند از نظر بعضی کارشناسان این بخش شرایط در این بازار به گونه ای بود که سوداگران از این بازار خارج شده است بودند. ولی حجم 2.5 میلیون منزل خالی لوکس حکایت از این می کرد که سوداگران بازار مسکن هم چشم طمع خود را به طور کامل از این بخش برنداشته اند.

آیا بازار مسکن در سال ۹۷ به تحرک در خواهد آمد؟

در سال 96 با سررسید پرداخت تسهیلات بانکی خرید مسکن در قالب بعضی طرح های یکساله سپرده گذاری، نشانه هایی از زیاد کردن تقاضا در بازار شکل گرفت. ولی متعاقب این عنوان زیاد از آنکه حجم معاملات زیاد کردن پیدا کند، قیمت ها از سمت عرضه کنندگان بالارفت. در بعضی تحلیل ها علت این عنوان میل به نداشتن عرضه کنندگان به فروش اعلام نشد. بلکه علت را در این می دانستند که فروشندگان نمی خواهند ارزش پول ارزش از بین برود.

با این حال با ورود متقاضیان در بازار مسکن که اغلب آنها مصرف کننده نهایی بودند، بسیاری اصرار کردند که این عنوان نشانه رونق در بخش مسکن است و رکود بعد از 5 سال به اتمام رسیده هست. با این حال ابهامات فراوان در بخش مسکن حکایت از این دارد که چشم انداز روشنی در آخرهای سال 96 جهت فعالان این بازار بوجود نیامده است و واکنش‌ها محتاطانه از سوی فروشندگان و عرضه کنندگان شرایط را جهت سال 97 با ابهام مواجه کرده است.

در شرایطی که بحران در شبکه بانکی ادامه دارد و نوسان ارزی باعث نگرانی عرضه کنندگان بخش مسکن هم شده است هست، زیاد کردن تقاضای خرید مسکن در سال ۹۶ امید کافی جهت خر

بخش مسکن به علت اینکه در فرایند تولید صنایع زیادی را درگیر می کند، به عنوان یکی از مهم ترین موتورهای رشد اقتصادی عمل می کند. ولی طی 5 سال اخیر به علت کم کردن عرضه، بخش تولید نیز با افت همراه شده است هست. تنها در مواقعی که قیمت مسکن نوسان کرده هست، صنایع وابسته به آن دچار شوک های متفاوت شده است اند. در نهایت هم طولانی شدن این روند به ناامیدی فعالان متفاوت در این بازار منجر شده است است و خوش بینی ها نسبت به سال 97 را نیز کاسته هست. آیا که در صورت استمرار گرانی عرضه، صنایع وابسته نیز تحت تاثیر قرار می گیرند و انگیزه ها جهت تولید کم کردن پیدا می کند. در این صورت ابتدای تناوب که تولید است با کم کردن مواجه خواهد شد و عرضه کننده نیز انگیزه اش جهت عرضه ملک قدیمی و ساخت واحدهای تازه را از دست خواهد داد.

محسن عدالت خواه، کارشناس بازار مسکن یکی از دلایل ایجاد رکود در بازار مسکن را ناتوانی تقاضاکنندگان و خریداران می داند و اعتقاد است که تا هنگامی که این مسئله حل نشود نمی توان انتظار رونق در بخش مسکن داشت.

وی با بیان اینکه سیاست های ایجاد رونق در بخش مسکن می بایست به سمت توانمند کردن متقاضیان حرکت کند، این طور می افزاید که حوزه مسکن بدون نیاز به بخش ارزی می تواند به عنوان موتور محرک اقتصاد کشور عمل کند. این بخش از اولویت بیشتری جهت تحرک اقتصادی برخوردار هست. وابستگی بیش از 100 صنعت کشور به این بخش باعث شده است است تا ایجاد رونق در این بخش سهم بالایی از رونق اقتصادی کشور داشته باشد.

آیا بازار مسکن در سال ۹۷ به تحرک در خواهد آمد؟

اتاق اصناف پایتخت کشور عزیزمان ایران در گزارشی با عنوان «چرا بخش مسکن از رکود خارج نمی شود؟» که در میانه سال 96 انتشار داده است به ریشه یابی استمرار رکود پرداخته هست. در این گزارش تیرماه سال 92 زمانی است که بخش مسکن وارد فاز رکودی عمیق شد و از آن هنگام به غیر از یک یا دماه در همه ماه ها تورم نقطه به نقطه سالیانه قیمت مسکن از تورم نقطه به نقطه عمومی کشور کمتر بوده هست. عمق رکود در ماه هایی طی این 4 سال به حدی بوده است که بازار مسکن تورم منفی را هم تجربه کرده است و کم کردن قیمت نیز در بازار رخ داده هست، که این اوضاع به ضرر سرمایه گذاران بخش مسکن منجر شده است است.

این گزارش با گمانه زنی اطراف اینکه آیا ممکن است در آینده شاهد رشد قیمت مسکن همانند دوره سال های 86 تا 91 باشیم، دلایل استمرار رکود مسکن را در چند 4 عامل خلاصه کرده است که مشمول بر قیمت نفت، مازاد تقاضا، عامل قیمت سپرده و تسهیلات بانک می شود. البته این گزارش اشاره ای به عواملی همچون قیمت ارز نکرده است که از نگاه بعضی صاحبنظران شرایط سایر بازارها همچون مسکن را نیز تحت تاثیر قرار داده است.

در شرایطی که بحران در شبکه بانکی ادامه دارد و نوسان ارزی باعث نگرانی عرضه کنندگان بخش مسکن هم شده است هست، زیاد کردن تقاضای خرید مسکن در سال ۹۶ امید کافی جهت خر

در گزارش اتاق اصناف پایتخت کشور عزیزمان ایران اطراف نقش قیمت نفت بر رونق بازار مسکن آمده است که مقایسه ای میان دوره های رونق بازار مسکن و قیمت نفت بیانگر این عنوان است که هر گاه بازار مسکن در رونق به سر برده هست، قیمت نفت در کف تاریخی خود بوده هست. در توضیح این مساله گزارش اخیر می نویسد که قیمت نفت به عنوان موتور توزیع ثروت است و با کم کردن این درآمد پول کافی در جامعه توزیع نمی شود و این اوضاع باعث می شود که با عدم بسط نقدینگی امکان زیاد کردن قیمت مسکن از طریق زیاد کردن قیمت نفت سلب شود.

دومین عاملی که در گزارش اتاق اصناف پایتخت کشور عزیزمان ایران به عنوان عامل استمرار رکود از آن یاد شده است است عنوان عامل مازاد تقاضاست. بر این اساس با یادآوری یک دوره تاریخی گفته شده است است که هر گاه موج زیاد کردن قیمت بازار مسکن را فراگرفته هست، شاهد زیاد کردن ساخت و ساز در کلانشهرها بودیم. در حالی که این ساخت و ساز متناسب با تقاضا نبوده است و شاید زمینه انباشت منزل های خالی شده است هست. در این خصوص هم باید یادآور شد با توجه به زیاد کردن تقاضا که از سال 96 شروع شده است است تا هنگامی که عرضه این منزل های انباشت شده است انجام نشود، موج زیاد کردن قیمت ها بدون زیاد کردن حجم معاملات می تواند ادامه پیدا کند.

آیا بازار مسکن در سال ۹۷ به تحرک در خواهد آمد؟

نرخ بهره بانکی سپرده ها در سال های اخیر یکی دیگر از عواملی است که گزارش یادشده به آن می پردازد. در توضیح این بخش آمده است که قیمت سپرده در فاصله میان سال های 92 تا 96 روند کاهشی متناسب با قیمت تورم نداشته هست. در آخرین مقطع در سال 96 با ایجاد نوسان در بازار ارز، فروش اوراق مالی با سود 20 درصد سیاست های کم کردن سود بانکی در این سال را ناتمام گذاشت.

این گزارش می افزاید که قیمت سود سپرده بالای بانکی عاملی است که قدرت تحرک از بازارهای سرمایه گذاری همچون بازار مسکن را سلب کرده هست. قیمت سودهای اوج موجب شد سرمایه گذاران وارد بازار مسکن نشوند.

گزارش اتاق اصناف پایتخت کشور عزیزمان ایران علت اینکه بانک ها به پرداخت سود اوج متمایل شده است اند را نوعی بحران در شبکه بانکی می داند و نتیجه می گیرد که طی سال های گذشته ارتباط میان قیمت سود به سپرده های بانکی مدت دار و قیمت تورم قطع شده است هست. بر همین اساس در چهارمین بخش از این گزارش بحران بانکی به عنوان عاملی یاد می شود که بانک ها نتوانند تسهیلات متناسب جهت خرید مسکن به متقاضیان پرداخت کنند تا از این طریق طرف تقاضا جنبش شود.

در این بخش آمده است که بانک مسکن از معدود بانک هایی است که توان پرداخت تسهیلات متناسب با شرایط متقاضیان را دارد و این حالت باعث شده است است که بخش مسکن به یک بازار بزرگ نقدی تبدیل شود و این عنوان با توجه به قیمت مسکن شرایطی را بوجود آورده است که هر کس امکان ورود به آن را نداشته باشد.

با این شرایط در حالی که قیمت نفت ممکن است در آینده عوض کردن زیادی نداشته باشد و در حالی که قدرت خرید مردم حتی با وجود تسهیلات بانکی کم کردن پیدا کرده است و از طرفی عرضه مسکن با مشکلاتی همراه شده است هست. می توان گفت با وجود زیاد کردن قیمت مسکن که می تواند بازتاب دهنده نگرانی عرضه کننده ها قلمداد شود، امیدی به خروج از رکود بخش مسکن طی سال پیش رو وجود نداشته باشد.

واژه های کلیدی: بازار | تسهیلات | سود بانکی | سود سپرده | سپرده و تسهیلات | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz